Zespół policystycznych jajników to najczęściej występujące zaburzenie hormonalne u kobiet w wielu rozrodczym. Ta choroba dotyczy od 8 do 15% kobiet na całym świecie. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie? Zapraszam do lektury.
Zespół policystycznych jajników to częste zaburzenie hormonalne u kobiet. Wiele przedstawicielek płci pięknej, mimo że odczuwa niepokojące objawy, nie ma pojęcia o swoim schorzeniu. A wystarczy jedynie wybrać się na wizytę do ginekologa, który dzięki dokładnemu badaniu USG stwierdzi, czy cierpimy na tę przypadłość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, zapraszam do dalszej lektury tekstu z cyklu „Ginekolog opowiada”.
Zespół policystycznych jajników – co to za choroba?
Przyczyną zespołu policystycznych jajników są zaburzenia hormonalne, które wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. Powstają w nich liczne pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, ale zazwyczaj nie dostaje się ona do jajowodu, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Pęcherzyki nie pękają wtedy, kiedy trzeba, obumierają i zmieniają się w małe torbiele. Co miesiąc na jajniku pojawia się nowa cysta, a cykle są bezowulacyjne.
Z pewnością zależy ci na szybkiej i sprawnej diagnozie. Człowiek żyje spokojniej gdy wie, że nic mu nie dolega. Udaj się do wiodącej firmy na rynku Medic House z Warszawy, która zrzesza w sobie najlepszych lekarzy z całej okolicy. Ten wykwalifikowany zespół to gromada wielu lekarzy z różnych dziecin medycyny. Na stronie internetowej https://medichouse.pl/ możesz w łatwy i przyjemny sposób zarejestrować się do lekarza oraz przeczytać wiele przydatnych informacji o samej firmie.Na stronie internetowej Medic House możemy zapoznać się z cennikiem usług oraz zobaczyć galerię zdjęć. Warto udać się do profesjonalnych lekarzy z MedicHouse.pl.
Objawy zespołu policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników ma wiele objawów, do których można zaliczyć:
• zaburzenia miesiączkowania,
• kłopoty ze skórą związane z nadmierną ilością męskich hormonów płciowych (trądzik, łojotok, łysienie, zarost na twarzy typu męskiego),
• nadmierną skłonność do tycia,
• kłopoty z zajściem w ciążę, czego przyczyną są rzadkie owulacje lub ich brak,
• długi czas trwania napięcia przedmiesiączkowego, wśród objawów występują: zmiany nastroju, bóle pleców i miednicy, wzdęcia,
• zaburzenia psychiczne, np. depresję,
• zmęczenie i problemy ze snem.
Oczywiście występowanie niektórych z tych objawów wcale nie oznacza, że cierpimy na zespół policystycznych jajników. Nie powinno się samemu stawiać diagnozy na podstawie kilku artykułów przeczytanych w Internecie. Aby mieć pewne informacje na temat stanu swojego zdrowia, trzeba koniecznie udać się do ginekologa, który wykona wszystkie niezbędne badania. Leczenie się na własną rękę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Ginekolog z pewnością przeprowadzi USG dróg rodnych, ponieważ wówczas można dostrzec obraz charakterystyczny dla tej choroby, czyli powiększone jajniki wypełnione licznymi pęcherzykami, a także zleci badania hormonalne krwi.
Leczenie zespołu policystycznych jajników
Na początek trzeba zaznaczyć, że tej choroby nie da się całkowicie wyleczyć. Jej leczenie opiera się przede wszystkim na usunięciu przyczyny – w tym przypadku chodzi o zaburzenia hormonalne. Mając zespół policystycznych jajników, koniecznie jest przyjmowanie leków antyandrogenowych oraz dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Terapia trwa długo, jednak przynosi oczekiwane korzyści, czyli jajniki się zmniejszą, powracają cykle owulacyjne i co najważniejsze – kobieta może zajść w ciążę. Warto zaznaczyć, że kuracja powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb pacjentki. Metoda leczenia zależy głównie od tego, czy kobieta planuje w najbliższym czasie powiększenie rodziny.
Trzeba dodać, że objawy choroby może zminimalizować także odpowiednia dieta (zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw i owoców i ograniczenie węglowodanów) oraz regularna aktywność fizyczna, dzięki temu pozbywamy się zbędnych kilogramów, co wpływa na uregulowanie miesiączki i owulacji oraz zmniejszenie trądziku.
Zespół policystycznych jajników to choroba nieuleczalna, jednak zdecydowanie trzeba z nią walczyć. Odpowiednia kuracja jest w stanie znacząco poprawić komfort naszego życia.