Popularna aktywność fizyczna w ciąży pomogła już wielu kobietom. Nie wszystkie jednak wiedzą, jaki sport w ciąży mogą wykonywać w stanie błogosławionym. Co mogą dawać tego rodzaju i co ćwiczyć ciąży? Jeśli jesteś ciekaw, zajrzyj do tego artykułu.
Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, zwykle przeżywa najpiękniejsze chwile w swoim życiu. Czasowi oczekiwania na nowego członka rodziny towarzyszy jednak charakterystyczny rodzaj napięcia. W przyszłej matce buzują też oczywiście hormony, a ona sama miewa bardzo nagłe wahania nastroju. Nie jest tajemnicą, że przez te dziewięć miesięcy najbardziej zmienia się samo ciało kobiety. Kilogramy, jakie pojawiają się praktycznie nie wiadomo kiedy, bywają niezwykle problematyczne już po urodzeniu dziecka. Właśnie dlatego tak ważna okazuje się właściwa aktywność fizyczna w ciąży, która nie pozwoli na zaniedbania ze strony kobiety i umożliwi szybki powrót do formy.
Oczywiście, aby ćwiczyć bezpiecznie w ciąży warto, aby doradził nam ginekolog. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „ginekolog warszawa” pojawi się wiele opcji, jednak profesjonalna klinika, jaką jest MedicHouse https://medichouse.pl/specjalista/ginekolog-warszawa/ będzie najtrafniejszym wyborem. Nie każdy ginekolog w Warszawie będzie dla ciebie odpowiedni. Ginekolog z MedicHouse pomoże ci bezpieczenie ćwiczyć i zachować zdrowie w ciąży.
Po co ćwiczyć w ciąży?
Nietrudno zauważyć, jak bardzo plastyczne jest ciało kobiety. Jeśli zdecyduje się ona na ćwiczenia w czasie ciąży, na pewno zdoła utrzymać nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną, co pomoże jej lepiej znosić ewentualne wahania nastrojów. Sport w ciąży, o ile tylko się z nim nie przesadzi, pomaga zadbać o prawidłową postawę, a tym samym redukuje dokuczliwe bóle pleców i sprawia, że kobieta staje się wytrzymalsza. Aktywność fizyczna w ciąży może bardzo pomóc, jednak jeśli ciężarna nigdy wcześniej nie korzystała z żadnych ćwiczeń, powinna zabierać się do tego ostrożnie i stopniowo.
Ruch w trakcie ciąży pomaga uniknąć cukrzycy ciążowej oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju dolegliwości kostno-stawowych. Co ważne, aktywność fizyczna w ciąży, pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy, dzięki czemu kobieta może uniknąć zaparć oraz wzdęć.
Jak ćwiczyć w ciąży, by sobie nie zaszkodzić?
Nie wszystkie panie wiedzą, co ćwiczyć w czasie ciąży. Na pewno należałoby zrezygnować ze sportów ekstremalnych lub takich, w których ryzyko nabycia ewentualnego urazu okazuje się bardzo wysokie. Tak na przykład odradza się kobietom w ciąży tenis oraz jazdę konną. Doskonały sport w ciąży to natomiast pływanie, które szybko wzmocni zarówno serce, jak i płuca. Nie powinny się jednak na nie decydować panie ze stwierdzonym rozwarciem szyjki macicy, ponieważ uprawianie tej dyscypliny może w konsekwencji prowadzić do zakażenia płodu.
Aktywność fizyczna w ciąży nie powinna trwać dłużej niż pół godziny dziennie, ponieważ kobieta w żadnym wypadku nie może się forsować, nawet jeśli jest w dobrej formie i czuje się bardzo dobrze. Można na przykład wybrać się na poranny jogging, dzięki czemu wzmocnimy sobie mięśnie nóg, jak również brzucha. Nie warto jednak ryzykować z takimi dyscyplinami, jak koszykówka czy siatkówka, gdzie uderzenie ciężką piłką może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Panie, zastanawiające się co ćwiczyć w czasie ciąży, mogą też zdecydować się na bieżnię lub rower stacjonarny, który nie stworzy ryzyka ewentualnego upadku.
Trzeba też mieć na uwadze, że mimo iż ćwiczenia fizyczne są ogólnie zalecane ciężarnym, niektóre kobiety nie powinny się na nie porywać. Aktywność fizyczna w ciąży nie jest bowiem wskazana u pań zmagających się z cukrzycą, astmą bądź chorobą serca. Wyraźnymi przeciwwskazaniami do uprawiania sportu w tym wyjątkowym czasie powinny być także plamienie, nisko umiejscowione łożysko lub słaba macica. Ćwiczenia należy też natychmiast przerwać, jeśli odczuwalny stanie się ból w podbrzuszu, klatce piersiowej czy ból głowy. Innymi alarmującymi sygnałami mogą być zawroty głowy, puchnięcie łydek oraz problemy z oddychaniem. Kobieta sama musi poznać swój organizm i do wszystkiego podchodzić ostrożnie, by nie zaszkodzić sobie oraz dziecku.
2 komentarze
przede wszystkim umiar 😉 a co powiecie na wszystkie insta gwiazdy, które mają sześciopak nawet w ciazy i podnoszą cieżary w takim stanie? ostatnio trafilam na profil takiej i bylam w ciężkim szoku..
Ciąża to nie choroba, dlaczego miałyby nie ćwiczyć?