Padel to jest gra zawierająca elementy tenisa i squasha. Padel cieszy się coraz większą popularnością w Polsce – powstają nowe korty, w sklepach z łatwością kupimy niezbędne wyposażenie. Gra w padla to świetna alternatywa dla wszelkiej aktywności fizycznej, która jest jednocześnie rozrywką dla każdego.
Co to jest padel? Padel to jest gra stanowiąca połączenie tenisa i squasha. W padel gra się na specjalnym korcie z użyciem rakiety do padla, dwójkami, na zasadach podobnych do tenisa. Padel nie jest wymagający fizycznie, nie musimy świetnie potrafić grać, wiek także jest bez znaczenia. Co to oznacza? Gra w padel to sport dla każdego, który może być świetną alternatywą dla innych gier czy aktywności fizycznych. Zamień tradycyjny fitness na grę w padel i sprawdź ile zabawy i satysfakcji dostarczy Ci taka aktywność!
Więcej o padlu dowiesz się zaglądając na strony dedykowane, takie jak www.padel-kort.pl
Jak grać w padel? Zasady gry w padla
Gra w tenisa jest mniej lub bardziej znana niemal każdemu. Rakietka, piłka, siatka – bardzo prosty sport, prawda? Gra w padel jest bardzo podobna właśnie do gry w tenisa lub squasha. W padel gra się na specjalnym boisku – kort do padla ma wymiary 20 x 10 m co oznacza, że jest trzy razy mniejszy od standardowego kortu do tenisa. Bardzo charakterystyczna jest także rakieta do padla, która jest wykonana z włókna węglowego. Dzięki temu jest znacznie lżejsza i bardziej wytrzymała od rakiety tenisowej. Ponadto, posiada specjalny, nieelastyczny sznurek, który na wszelki wypadek mocuje się do nadgarstka.
Zasady gry w padla są proste. Piłka serwowana jest zawsze z „dołu”, czyli z wysokości biodra. Piłka musi tylko raz odbić się od kortu, a następnie przedostać na stronę przeciwnika. Gracz sam podejmuje decyzję czy pozwolić piłce odbić się, czy też zaatakować ją z powietrza. Już po odbiciu od boiska, piłka może ponownie odbić się od ściany lub siatki. Odbierający piłkę może ją przebić ją od razu do przeciwnika, lub też odbić ją najpierw od bocznej ściany boiska. W przypadku gdy piłka odbije się w tym miejscu zanim dojdzie do gracza, jest to faul; i wówczas przeciwnik zdobywa punkt. Przy grze w padel obowiązuje taki sam system punktacji jak w przypadku tenisa.
Historia gry w padel
Historia gry w padel jest stosunkowo krótka. Padel zdobył popularność w Meksyku w 1969 roku. Wówczas, z uwagi na ówczesny, charakterystyczny kształt rakietek do padla (wykonane z drewna, podobne do wioseł) gra otrzymała właśnie nazwę „Padel (ang. paddle – wiosło). Kilka lat później gra zyskała ogromną popularność w Argentynie, gdzie do dziś jest sportem narodowym numer jeden.
Popularność padla w Polsce – Polska Federacja Padla
Nic dziwnego, że popularność padla rośnie – ludzie oszaleli na punkcie padla. Gra jest bardzo łatwa, przynosi dużo radości i satysfakcji, a przy okazji wzmacnia naszą kondycję. W naszym kraju powstała Polska Federacja Padla oraz reprezentacja narodowa, która w 2017 roku zadebiutowała na Mistrzostwach Świata Padla w Brazylii. Podążając za zachodnimi trendami, również w Polsce coraz więcej osób interesuje się padlem. Nic dziwnego, skoro w Argentynie, Meksyku i Brazylii padel to sport narodowy, a w Hiszpanii drugi najważniejszy – zaraz po piłce nożnej.
W większych miastach powstaje coraz więcej kortów do gry padel oraz miejsc, w których możemy zarówno zagrać w padel, jak i wypożyczyć lub zakupić sprzęt. Tak naprawdę poza rakietką nie jest nam potrzebne nic więcej – wystarczy odrobina chęci, wygodny strój i para. Sprawdź czy w Twoim mieście znajdują się korty do padla i przekonaj się ile frajdy sprawia gra w padel.
Chcesz wiedzieć więcej o padlu? A może interesuje Cię stworzenie kortu do padla w swoim mieście? Zajrzyj na stronę www.padelpark.pl
Kto może grać w padel?
Gra w padel to sport dla każdego. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! W padel grają zarówno dzieci, jak i dorośli i seniorzy. Wszystko dlatego, że jest to znacznie prostszy w porównaniu do squasha czy tenisa sport. Nawet zagrywka, która w padlu odbywa się z dołu, jest sporym ułatwieniem dla początkujących graczy. Specyficzna wielkość boiska i specjalne mocowanie przy lekkiej rakietce sprawiają, że padel nie jest wymagający kondycyjnie, dlatego możemy zagrać w niego niezależnie od doświadczenia albo wieku.
To kto może grać w padel jest w dużej mierze uzależnione także od tego czego od takiej aktywności oczekujemy. Padel jest nie tylko nowoczesną rozrywką stanowiącą mieszankę tenisa i squasha, ale także świetna aktywność pomagająca się zintegrować, rozerwać, poprawić refleks i kondycję.
Jak zacząć grać w padla? Nauka gry w padla
Zainteresował Cię temat padla? To, jak zacząć grać w padla jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć najbliższy kort do gry padla – w większych miastach Polski powstaje ich coraz więcej – i znaleźć chętnych znajomych do gry. To, co jest dużym plusem przy grze w padla, to brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt czy ekwipunek. Do gry w padla wystarczą zwykłe, wygodne sportowe ubrania, a rakietkę możemy wypożyczyć na miejscu. Dzięki temu, zanim jeszcze pokochamy (mniej lub bardziej) grę w padla, możemy bez inwestowania dużych pieniędzy przekonać się czy to sport dla nas.
Gra w padel jest też fajnym pomysłem nie tylko na trening, ale też na wolne popołudnie czy weekend, kiedy chcemy zorganizować rozrywkę dla przyjaciół. Jeśli więc nieco przeraża Cię nauka gry w padla, wydaje Ci się to mimo wszystko skomplikowane i boisz się spróbować sam/a, zamiast kolejnego popołudnia przed telewizorem czy w nudnym pubie, wyciągnij znajomych i spróbujcie gry w padla wspólnie.