Trening abs – czyli jak ćwiczyć, aby cieszyć się pięknym, płaskim, a zarazem umięśnionym brzuchem?
Ćwiczenia na brzuch, to chyba najczęściej wyszukiwana fraza w Internecie. Zaraz obok ćwiczeń na piękne pośladki. Kobiety marzą o pięknej sylwetce i często w chwilach smutku stwierdzają, że zaczną ćwiczyć – wtedy, najczęściej jednorazowo, włączają przykładowe ćwiczenia na konkretną partię ciała. Jednak motywacja często nie trwa zbyt długo i po kilku sesjach panie albo zapominają albo się nudzą. Dlatego poniżej przedstawiam kilka przykładowych ćwiczeń, które wykonywane systematycznie pozwolą cieszyć się pięknym brzuchem!
Ćwiczenie 1
Najbardziej znienawidzoną partią brzucha wśród kobiet jest jego dolna partia. Często to właśnie tam gromadzi się zbędny tłuszczyk. Dlatego w swój trening abs warto wpleść ćwiczenia przeznaczone dla tego obszaru.
Najlepszym ćwiczeniem na ten odcinek jest unoszenie wyprostowanych nóg w pozycji leżącej (na plecach). W tym ćwiczeniu należy pamiętać, aby przy podnoszeniu i puszczaniu nóg w trakcie jednej serii nie dotykać stopami podłoża, a także utrzymywać maksymalne napięcie mięśni brzucha. Ćwiczenie należy wykonać w 12-15 powtórzeniach oraz najlepiej w 3 seriach.
Ćwiczenie 2
Kolejnym ćwiczeniem, tym razem wymagającym wykorzystania mięśni bocznych i nadania kształtu talii jest tak zwana huśtawka. Pozycja wyjściowa to również leżenie na plecach, tym razem jednak z ugiętymi kolanami, stopy na płasko muszą dotykać podłoża. Z takiej pozycji prawą dłonią staramy się dotknąć prawej stopy, następnie lewą dłonią lewej stopy. Ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie, pamiętając o takiej samej ilości powtórzeń na każdą ze stron (najlepiej 12-15). Taki zestaw należy powtórzyć w 3 seriach.
Ćwiczenie 3
Trening abs bez wzmocnienia górnej partii brzucha nie miałby sensu. Dlatego kolejne ćwiczenie będzie dotyczyło wzmocnienia właśnie tego obszaru.
Pozycja wyjściowa to również pozycja leżąca na plecach, z podobnie ugiętymi nogami, jak w ćwiczeniu powyżej. Z tą różnicą, że jedna, zgięta noga musi być położona i oparta o drugą. Dłonie natomiast muszą być splecione za głową. Z takiej pozycji należy łokciem jednej ręki dotknąć kolana przeciwległej – zgiętej nogi. Takie ćwiczenie należy wykonać po 12 powtórzeń na obydwie strony (razem 24), najlepiej również w 3 seriach.
Ćwiczenie 4
Ostatnie, często najbardziej znienawidzone ćwiczenie to tak zwana deska (plank). Wydaje się być jednym z łatwiejszych, jednak to tylko pozory. Najważniejsza jest prawidłowa pozycja. Tym razem obracamy się na podłodze, leżąc na niej brzuchem, ręce (ugięte w łokciach) kładziemy na podłodze pod kątem 90 stopni, nogi również odrywamy od podłoża i opieramy się jedynie śródstopiem. Całe ciało musi być w powietrzu w linii prostej z głowo skierowaną przed siebie. W taki maksymalnym napięciu zarówno brzucha, pleców, jak i pośladków należy wytrzymać jak najdłużej. Na początek warto wykonywać to ćwiczenie przez 30 sekund, z każdym razem zwiększając czas o 5-10 sekund.
Powodzenia!