Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Jak działa kreatyna i kiedy warto ją przyjmować? Czy kreatyna powoduje skutki uboczne?
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety, które cieszą się uznaniem wśród zawodowych sportowców i amatorów. O czym warto pamiętać w trakcie jej stosowania? Kiedy widoczne będą pierwsze efekty?
Kreatyna – co to jest?
Suplement diety o nazwie kreatyna to naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych składnik chemiczny, który znajduje się głównie w ścięgnach i mięśniach. Nazwa kreatyna pochodzi od greckiego słowa ”kreos”, czyli mięso. Występuje ona także w organizmach ludzkich, nie tylko w mięśniach, ale również wątrobie, nerkach i mózgu. Fakt ten sprawia, że nie jest ona zaliczana do niezbędnych w diecie składników pokarmowych.
Wielu sportowców oraz amatorów dbających o swoją sylwetkę stosuje jednak ten składnik w formie suplementu diety, aby zyskać wyraźniejsze i szybsze efekty. Niestety w trakcie suplementacji popełniają szereg błędów, które przyczyniają się do spowolnienia widoczności efektów. Co ciekawe, kreatyna to aminokwas, który występuje aż w 95% mięśni. W celu zapewnienia odpowiedniej gospodarki kreatynowej organizm każdego dnia uzupełnia jej parametry nawet o 3g. Uwolnienie kreatyny do mięśni następuje w asyście insuliny- hormonu, który dzięki aminokwasom lub glukozie zwiększa swój poziom w ludzkim organizmie.
Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.
W jaki sposób działa kreatyna?
Do głównych funkcji kreatyny należy odnawianie cząsteczek ATP, czyli najważniejszego nośnika energii odpowiadającego za energię powstałą w organizmie człowieka. To cząsteczki ATP stymulują mięśnie do pracy i pomagają w wykonywaniu treningów. Ponadto, kreatyna stymuluje także syntezę białek dzięki właściwościom anabolicznym i antykatabolicznym. Oznacza to, że dzięki kreatynie każda osoba stosująca ten suplement diety może liczyć na zwiększenie wydolności organizmu, szybszą regenerację potreningową, wzrost siły, przyrost beztłuszczowej masy ciała.
Rodzaje kreatyny
Wśród rodzajów kreatyny wymienić można:
– Jabłczan kreatyny – połączenie monohydratu wraz z kwasem jabłkowym w najlepszych proporcjach 1:3. Wykazuje podobne działanie do monohydratu, jednak zapobiega gromadzeniu się wody w komórkach.
– Monohydrat kreatyny – bez wątpienia jeden z najpopularniejszych rodzajów kreatyny. Podstawowa i zarazem najprostsza jej postać wykazująca się wysoką przyswajalnością oraz działaniem anabolicznym. Niestety wykazuje skłonności do odkładania wody w organizmie.
– Ale-alkalyn – to kreatyna alkalizowana, czyli taka, która dostosowana jest do spożywania mniejszych dawek.
– Azotan kreatyny – dzięki połączeniu kreatyny wraz z cząsteczkami azotu można liczyć na zwiększoną objętość naczyń krwionośnych.
– cytrynian kreatyny – połączenie kreatyny i kwasu cytrynowego pozwala na zyskanie stabilnej i wysoce przyswajalnej formy kreatyny.
– chelat magnezowy kreatyny – wyróżnia się wysoką przyswajalnością oraz skutecznością działania.
Jak dawkować kreatynę?
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kreatyny, najpopularniejsze formy to jabłczan i monohydrat. Jabłczan w porównaniu z monohydratem znacznie lepiej się wchłania i zapobiega gromadzeniu się wody, dlatego zalecany jest zwłaszcza tym osobom, którym zależy na maksymalnych efektach treningowych w krótkim czasie. Dawkowanie uzależnione jest od zaleceń producenta. W celu zyskania jeszcze większych efektów przyjmowanie kreatyny warto rozważyć przed treningiem lub po jego ukończeniu.
Kto powinien stosować kreatynę?
Kreatynę powinny stosować wszystkie te osoby, którym zależy na zwiększeniu siły i wytrzymałości podczas treningu, a także osoby, którym zależy na szybszym wzroście beztłuszczowej masy mięśniowej. Ten suplement diety powinien być stosowany w sposób regularny. Kreatyna kojarzona jest głównie z budową masy mięśniowej, jednak wielu sportowców stosuje ją także na redukcji. Warto pamiętać o tym, aby przyjmować ją także w dni nietreningowe, gdyż pomoże to w powrocie do formy oraz zatrzymaniu procesów katabolicznych.
Kto nie powinien stosować kreatyny?
Kreatyny nie należy przyjmować w ciąży, w trakcie karmienia piersią, a także w przypadku zmagania się z chorobami wątroby, nerek i trzustki. Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać podstawowe badania i skonsultować się z lekarzem prowadzącym.