Jaką maskę antysmogową wybrać do uprawiania sportu?

Sport to zdrowie – głoszą wszyscy wokół. Co jednak zrobić, kiedy podczas biegu zamiast oddychać świeżym powietrzem, jesteś zmuszony wąchać spaliny? Złotym środkiem stały się pewnie znane już większości z Was maski antysmogowe.

Uprawianie sportu współcześnie, kiedy smog unosi się w powietrzu, a wszyscy dookoła zachęcają do pozostania w domu może dziwić. Przecież co wspólnego ze zdrowym trybem życia ma wdychanie toksyn i rakotwórczych substancji? Na szczęście znaleziono rozwiązanie, dzięki któremu mimo alarmów smogowych będziesz mógł uprawiać swoje ulubione aktywności.  Jeśli jednak nie jesteś przekonany do skuteczności masek antysmogowych, to zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się, czy warto uprawiać sport w masce antysmogowej.

Rodzaje masek antysmogowych

Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych modeli masek przeciwsmogowych. Najpopularniejszą z nich jest maska antysmogowa do spacerowania. Nadaje się ona dla większości, ponieważ świetnie sprawdzi się podczas codziennych wyjść z domu na zakupy, do lekarza, czy nawet podczas jazdy samochodem lub komunikacją miejską. Jej cechą charakterystyczną są małe zawory. To nie oznacza jednak, że będziesz mieć w niej trudności z oddychaniem. Zawory są na tyle duże, aby dopasować się do Twojego regularnego rytmu oddechu. Nie obawiaj się więc, że noszenie masek wiąże się z pewnym dyskomfortem.

Innym rodzajem masek są maski antysmogowe do biegania. Taki model to idealna alternatywa dla każdego, kto uprawia sport na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że podczas biegu Twój oddech może być przyspieszony nawet 10-krotnie. Dlatego też maski antysmogowe dla biegaczy charakteryzują się znacznie większymi zaworami niż powyżej opisywany model. Dzięki temu nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej nie ryzykujesz sytuacji, w której masz trudności z zaczerpnięciem większego oddechu.

maska 

Czy uprawianie sportu w masce antysmogowej to dobry pomysł?

Wiele osób ceniących sobie aktywność fizyczną obawia się tego, że maska przeciwsmogowa nie przyniesie im wystarczającej ochrony. Oprócz tego amatorzy ruchu sądzą, że uprawianie sportu w takiej masce jest niewygodne i mało komfortowe ze względu na hamowanie przepływu wdychanego powietrza. Czy są to jednak stereotypy bezmyślnie powtarzane przez ogół społeczeństwa? Co sądzą na ten temat eksperci, czyli lekarze?

Maski antysmogowe do sportu nie wpływają na ograniczenie Twojego komfortu podczas aktywności fizycznej. Oczywiście wszystko jest uzależnione od jakości maski, jaką kupiłeś. Najlepiej wybrać więc te neoprenowe, które perfekcyjne dopasowują się do kształtu twarzy i są bardzo uniwersalne. Oprócz tego neopren nie krępuje ruchów, czego również mogą obawiać się sportowcy.

A jak wygląda kwestia filtracji w maskach antysmogowych dla sportowców?
Maski przeznaczone do aktywności fizycznej tj. wspomniałam już wyżej, posiadają znacznie większe zawory. Nie oznacza to jednak, że te wpływają na jakość zamieszczonego w nich filtru. Mimo że podczas wysiłku Twoje płuca filtrują znacznie więcej powietrza, to filtry znajdujące się w maskach są skonstruowane w ten sposób, aby nie blokować Ci swobodnego oddychania. Warto także zaznaczyć, że najlepszym filtrem w maskach antysmogowych dla tych, którzy chcą w nich ćwiczyć jest HEPA. Ten model jest zbudowany tak, aby możliwie jak najbardziej ułatwić Ci pobór powietrza przez maskę.

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...

1 komentarz

  1. Kupiłam i użyłam może raz, nie mogę w niej oddychać i męczę sie 2 razy szybciej 🙁 To normalne?

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*