Autonomiczny robot dentystyczny – przyszłość stomatologii

Autonomiczny robot dentystyczny został stworzony przez chińskich naukowców. Udało mu się już przeprowadzić udany zabieg na prawdziwej pacjentce. Oto przyszłość stomatologii.

Chińscy naukowcy ze szpitala stomatologicznego, działającego przy Fourth Military Medical University w Xian, oraz Wydziału Robotyki University in Beijing dokonali praktycznie niemożliwego! Stworzyli autonomicznego robota dentystycznego, który potrafi samodzielnie wykonać skomplikowany zabieg stomatologiczny. To już nie jest medycyna przyszłości, to teraźniejszość.

Według najnowszych danych w Chinach brakuje dentystów – trudno dostać się do specjalisty, a zbiegi nie należą do najtańszych. Autonomiczny robot dentystyczny wydaje się być rozwiązaniem tych problemów.

medycyna przyszlosci

Maszyna odniosła sukces!
Jak wiadomo, samo skonstruowanie robota nie wystarczy, trzeba bowiem sprawdzić, czy działa zgodnie z planem naukowców. Do pierwszej próby doszło w Xian, w prowincji Shaanxi. Pacjentką robota była prawdziwa kobieta – taka z krwi i kości, która dobrowolnie się na to zgodziła. Czy któraś z was zdałaby się na łaskę maszyny? Wygląda jednak na to, że autonomiczny robot dentystyczny jest dokładniejszy od człowieka, gdyż przeprowadza zabieg z precyzją rzędu 0,2–0,3 milimetra, co redukuje błędy lekarskie do minimum. Niesamowite, prawda?

Sam zabieg trwał godzinę. Polegał na wstawieniu dwóch implantów do jamy ustnej, które zostały wydrukowane w technologii 3D. Autonomiczny robot dentystyczny bardzo dobrze wykonał swoją pracę! Pierwszy egzamin został zdany pomyślnie.

robot dentystyczny

Jednak człowiek okazał się potrzebny
Mimo że autonomiczny robot dentystyczny wykonał zabieg samodzielnie, dokładnie i poprawnie, to jednak obecność naukowców była konieczna. To oni przez cały czas nadzorowali pracę maszyny – zdawali sobie sprawę, że zabiegowi poddała się prawdziwa kobieta, dlatego, w razie jakichkolwiek problemów, byli gotowi na szybką reakcję. Jak się jednak okazało, nie musieli interweniować, gdyż robot poradził sobie znakomicie – był bardzo precyzyjny.

Lekarze ponadto przygotowali robota i pacjentkę do zabiegu. Wprowadzili do maszyny komplet danych na temat uzębienia pacjentki (dzięki temu była ona w stanie dopasować swoje ruchy do wyglądu pacjentki), natomiast samą zainteresowaną ustawili w odpowiedniej pozycji i zdezynfekowali wszystkie elementy. Kobieta jednak nie musiała siedzieć całkowicie bez ruchu, gdyż w razie lekkiego przekręcenia głowy autonomiczny robot dentystyczny jest w stanie samodzielnie dopasować się do nowej pozycji pacjenta. Podczas całego zabiegu lekarze pomogli maszynie tylko raz – musieli wymienić wiertło. Jednak niedługo i ta czynność zostanie zautomatyzowana.

autonomiczny robot dentystyczny

Autonomiczne roboty dentystyczne to bez wątpienia przyszłość stomatologii. Dzięki nim długie oczekiwanie na zabieg stanie się przeszłością, a ceny wizyt znacznie się obniżą. Warto również dodać, że taka maszyna jest bardzo precyzyjna i dokładna, zaś człowiek niestety popełnia błędy. Gdy czytam ciekawostki ze świata nauki, odnoszę wrażenie, że człowiek jest w stanie osiągnąć wszystko, o czym marzy, nawet to, co z pozoru wydaje się niemożliwe. Medycyna przyszłości staje się powoli medycyną teraźniejszości.

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*